piątek, 31 maja 2013

Z okazji Dnia Dziecka...

Kochani, już dziś, z okazji nadchodzącego Dnia Dziecka mamy dla Was kilka słów. Tak - dla Was!
Z pewnością spora część z Was ostatnimi dniami gorączkowo poszukiwała prezentów dla swoich maluchów. Oczywiście dzieci trzeba rozpieszczać - w granicach rozsądku :)

Ale przystańcie na chwile i zastanówcie się co tak naprawdę jest najważniejsze? W dzisiejszych czasach wiecznie zabiegany rodzic to już norma. Dzieci widzimy rano i wieczorem podczas kładzenia ich spać. Zmęczeni, zajęci - nie mamy czasu by poprostu "pobyć" ze swoimi pociechami.

Drodzy Rodzice! Jutro mamy sobotę, dzien dla części z Was wolny:) Spędźmy go z synem i córką. Upieczmy razem ciasto, wyjdzmy na spacer, zróbmy piknik i zwyczajnie porozmawiajmy. Podarowanie zabawki i wrocenie do swoich spraw czy długie godziny na wspólnej zabawie? Wybór jest chyba oczywisty :)

Dołączcie do ekipy www.bobasimama.pl i w dniu jutrzejszym również stańcie się dziećmi! :)

środa, 29 maja 2013

Ciąża na całego - miesiąc drugi!

Objawy już poznaliśmy nie tylko w formie pisanej ale i czysto teoretycznej ;) Ciąża rozwija się i wchodzimy w kolejny miesiąc! Najczęściej to właśnie w nim dowiadujemy się, że zostaniemy mamą ;)

Nasz maluszek ma około 2-3 mm i przypomina maleńki rogalik. Głowka stanowi największą część i powolutku rozwijają sie kończyny. Serduszko już bije i można je zobczyc po badaniu USG przezpochwowym. Kształtują się narządy zewnętrzne, powieki i kręgosłup.
Pod koniec drugiego miesiąca maluch osiągnie około 2cm i 10 gram - rośnie jak na drożdżach :)

Dolegliwości opisane w poprzednim poście utrzymuja się, więc nie warto dużo odpoczywać, pić przynajmniej 2 litry wody dziennie i zdrowo się odżywiać. Choć niektórym z nas na sam dzwięk jedzenie robi sie slabo, warto dzień rozpoczynać małą przekąską (jeszcze w łóżku).

A nasz maluch wygląda tak:



 

Badania, które robimy w tym czasie, to (źrodło parenting.pl):
Rodzaj badania Opis badania
Morfologia krwi określenie grupy krwi i czynnika Rh
Cytologia mikroskopowe badanie wymazu z szyjki macicy
Badania na różyczkę i toksoplazmozę badanie obecności lub braku przeciwciał przeciw tym chorobom we krwi
Badanie ogólne moczu sprawdzenie poziomu białka i cukru
AFP badanie krwi w kierunku wad wrodzonych płodu
Badanie poziomu glukozy w surowicy krwi rozpoznawanie cukrzycy w ciąży
Hbs badanie krwi w kierunku żółtaczki typu B
HCV badanie krwi w kierunku żółtaczki typu C
Analiza czystości pochwy badanie wydzieliny z dróg rodnych
WR badanie w kierunku kiły   

poniedziałek, 27 maja 2013

Małgorzata Socha - przepiękna sesja przyszłej mamy!

Małgorzata Socha długo ukrywała ciazowy brzuszek. Portale plotkarskie rozpisywały sie szumnie i licytowały - spodziewa się czy nie spodziewa pierwszego dziecka. Dzis już wszystko wiadomo a my mozemy oglądac przepiękną przyszłą mame w sesji zdjęciowej dla Tous!

Bez zbędnych słów - jestesmy zachwyceni <3











fot. pudelek.pl

piątek, 24 maja 2013

Objawy ciązy

Zacznijmy od tego - kazda z kobiet zupełnie inaczej przechodzi ciąże i ma zupełnie inne jej objawy.
Pierwsze mogą pojawić się już na około tydzień po zapłodnieniu i są to zazwyczaj:
  1. Plamienia - często mylone z miesiączką. Towarzyszą im huśtawki nastroju, tkliwośc piersi i skurcze. 
  2. Drugim objawem po którym większosć z kobiet podejrzewa już ciąże, jest brak miesiączki. Gorzej, gdy objawów jako tako nie ma a miesiączki zawsze były nieregularne - w takim wypadku o ciazy dowiadujemy się znacznie później :)
  3. Piersi robią się tkliwe i nabrzmiałe, pojawiają się na nich ciemniejsze, prześwitujące żyłki a brodawki ciemnieją
  4. Potrzeba częstszego oddawania moczu to kolejny z poczatkowych objawów
  5. I chyba najbardziej czytelny - mdłości :)
  6. Przytrafia się równiez zgaga, bóle głowy, bóle pleców a nawet omdlenia
  7. Ulubione zapachy zaczynają wywoływać mdłości, a za znienawidzonego do tej pory ogórka kiszonego dalibyśmy się pokroić - ot kolejne ciązowe przypadłosci.
A jak ię przekonać czy naprawdę jestesmy w ciązy - oczywiście lekarz ginekolog rozwieje nasze wątpliwości!

p.s. jakie z objawów dokuczały Wam w ciązy?


czwartek, 23 maja 2013

Trudne decyzje - poród w domu czy w szpitalu?

Na edzieci.pl pojawił się artykuł, który skłonił nas do dłuższej refleksji. dawno, dawno temu, kiedy nie było jeszcze wszelkich dobrodziejstw bez których nie możemy się obecnie obyć (w tym także wyspecjalizowanych szpitali) normą było, iz kobiety rodziły w domu. Kończyło się to róznie... bez braku odpowiedniej opieki część maluchów i mam umierało.

W krajach cywilizowanych porody przeniesiono do szpitali! Ale już od kilku lat trwa tzw moda na poród w domu. W zgodzie z naturą, we własnym rytmie i w przyjaznej atmosferze. Oczywiście Kobiety nie są już pozostawione same sobie. Mają wsparcie w postaci położnej i niejednokrotnie w okolicy domu czeka karetka gotowa w razie komplikacji przewieźć ciężarną badz jej dziecko do wyspecjalizowanej placówki.

W Europie Zachodniej takie porody są już normą - w Polsce to dopiero początki. Koszt takiego porodu pokrywa rodząca a ceny zaczynają się od około 1500 zł za wyspecjalizowaną położną.

Ale czy warto ryzykować zdrowie i życie swoje oraz dziecka dla własnej wygody. Niby przejazd do szpitala to tylko chwila ale niekiedy ta własnie chwilka przeważa o wszystkim...


środa, 22 maja 2013

Jedziemy na wycieczkę, czyli dziecko w podrózy!

Znacie to - cudowne chwile zostają zakłocone przez płaczace, zdenerwowane i znudzone dziecko. Jedziecie samochodem, do celu 300 km ale maluch ani myśli ułatwić Wam tej chwili. Ale jak na wszystko - i na to sa sposoby! Sklep www.bobasimama.pl wychodzi Wam na ratunek!

  1. By szybko i sprawnie przygotować maluchowi butle, wystarczy przygotować odmierzone porcje w specjalnych pojemnikach. Wsypujemy mieszankę, dodajemy wodę i gotowe! Bez mierzenia, wysypującego się proszku i ogólnego rozgardiaszu :) Takie cuda znajdziecie tu: KLIK!
  2.  By wszystko było pod ręką warto zaopatrzyć się w organizer. Dobrym rozwiązaniem jest ten z matą przeciwko zabrudzeniom. Gdy coś się rozleje, maluch nadepnie ubrudzonymi bucikami - tapicerka zostaje ochroniona! :)
  3. Dla starszego malucha dobrym pomysłem jest zakupienie malutkiej lampki, ktora pozwoli mu bawić się i czytać gdy za oknem będzie już ciemno! 
  4. Jak wiadomo najwiekszym utrapieniem dla malucha w samochodzie, jest światło słoneczne wpadające prosto w oczy. Konieczne jest nabycie oslonek na szyby oraz np daszku mocowanego do oparcia fotelika.
  5. Warto również zaopatrzyć się w podgrzewacz przystosowany do gniazdka w samochodzie. Ciepła woda na wyciągnięcie ręki :)
Wszystkie te produkty, jak i wiele, wiele innych znajdziecie na www.BobasiiMama.pl!

poniedziałek, 20 maja 2013

Ciążowe przesądy!

Jak z kazdą sferą życia, tak i z ciąza związanych jest kilkadziesiąt przesądów. Większość z nich kwitujemy ze śmiechem, aczkolwiek po usłyszeniu kolejny raz "wyładniałaś, będzie chłopiec" możemy poczuć sie już mocno poirytowane :) Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze przesądy przeznaczone dla kobiet w ciąży ;) Spotkałyście się z którymś z nich?

  1. Jeżeli kobieta w ciąży przestraszy się czegoś, nie powinna chwytac się za jakąkolwiek część ciała - w tym miejscu bowiem dziecko będzie miało tzw "myszkę". I w druga stronę: dziecko ze znamieniem może usłyszeć iż mama się pewnie czegoś przestraszyła mając je w brzuszku i złapała się za głowe/noge/ramie itp
  2. Ucząc się w ciąży sprawimy, że dziecko będzie bardzo mądre.
  3. Nie farbujemy włosów w ciązy - będzie rude dziecko. Równiez ich nie obcinamy - obetniemy z nimi rozum u dziecka ;)
  4. Nie przechodzimy pod drabinami, sznurami itp - dziecko owinie sie pępowiną
  5. Nie wolnno przed narodzinami przygotowywac wyprawki dla maleństwa - pech murowany!
  6. Zgaga oznacza iż dziecko będzie miało sporo włosów
  7. Oczywiście jemy za dwoje!
  8. Jeśli przyszla mama wyładniała - urodzi chłopca. Dziewczynka natomiast odbiera mamie urodę
  9. Apetyt na kwaśne i ostre potrawy równiez zwiastuje chłopca, na słodkie - dziewczynkę
  10. Ciężarna nie może zostac mama chrzestną - odbiera szczęście lub życie swojemu (lub chrzczonemu) dzieku.
Przesądów oczywiście jest znacznie więcej - w zależności od regionu zamieszkania przyszłej mamy - ale jak to bywa z przesądami, mało w nich prawdy :)

piątek, 17 maja 2013

Mieć dziecko zawsze na oku - i uchu :)

Dziecko spokojnie śpi w swoim łózeczku, jest piękna pogoda, słoneczne popołudnie. Czyli chwila dla mamy, ktora ma ochotę wypić kawę w salonie/na tarasie. Ale gdzieś w głowie siedzi obawa, iż nie usłyszy budzącego się szkraba....

Dobrze, że mamy XXI wiek i wiele przydatnych urzadzeń! Z kilkuset metrów możemy usłyszec a nawet zobaczyć co się dzieje z maluchem, wystarczy jeden maly wspomagacz. Elektroniczna mama przyda się każdej mamie - za jej pomocą usłyszymy, zobaczymy a nawet skontrolujemy oddech dziecka. W naszym sklepie www.BobasiMama.pl dostaniecie wszystkie te urządzenia w cenie od 300 zł. Zobaczcie tu---> KLIK! i wybierzcie swoją - stanie się z pewnością Waszą najlepszą przyjaciółką!




środa, 15 maja 2013

Kalendarz obowiązkowych szczepień dziecka.

Szczerze mówiąc, gdy spojrzeliśmy na tą rozpiskę pierwszy raz przestraszyliśmy się nie na żarty ;) Trochę tego jest. Oczywiście sa to jedynie szczepienia obowiązkowe - o dodatkowych napiszemy trochę poźniej. Jakie są wady i zalety szczepień i historie z tym związane, to z pewnością temat na kilka postów. Zobaczcie jak to wygląda w teorii:

 Pierwsza doba po urodzeniu
Wirusowe zapalenie wątroby typu B, domięśniowo I dawka. Gruźlica - śródskórnie

Oba szczepienia wykonuje się jednocześnie. Jeśli niemożliwe jest zaszczepienie dziecka w 1. dobie, należy je wykonać przed wypisaniem niemowlęcia z oddziału noworodkowego

Drugi miesiąc życia (6-8 tydzień)
WZW typu B, domięśniowo - II dawka. Błonica, tężec, krztusiec, podskórnie lub domięśniowo - I dawka
Zakażenie Haemophilus influenzae typu b, domięśniowo lub podskórnie - I dawka
Wszystkie szczepionki można podawać jednocześnie, w oddzielnych zastrzykach lub jako preparaty skojarzone, 5 w 1 lub 6 w 1 (płatne)

3-4 miesiąc życia
6-8 tygodni po poprzednim szczepieniu
Błonica, tężec, krztusiec, podskórnie lub domięśniowo II dawka. Poliomyelitis, podskórnie lub domięśniowo,I dawka
Zakażenia Hib, domięśniowo lub podskórnie, II dawka
Obecnie pierwsze dwie dawki szczepionki przeciw polio podawane są domięśniowo lub podskórnie. Podawana jest martwa szczepionka IPV, która jest bezpieczniejsza od doustnej żywej OPV.

5-6 miesiąc życia
6-8 tygodni po poprzednim szczepieniu
Błonica, tężec, krztusiec, podskórnie lub domięśniowo, III dawka. Poliomyelitis, podskórnie lub domięśniowo, II dawka. Zakażenia Hib, domięśniowo lub podskórnie, III dawka.

7. miesiąc życia
WZW typu B, domięśniowo, III dawka
13-14 miesiąc życia
Odra, świnka i różyczka, podskórnie żywą szczepionką skojarzoną, I dawka. Nawet tym dzieciom, które przebyły np. świnkę czy różyczkę można podać szczepionkę skojarzoną, nie wcześniej jednak niż 4 tygodnie po wyzdrowieniu.

16-18 miesiąc życia

Błonica, tężec, krztusiec, podskórnie lub domięśniowo, IV dawka (przypominająca). Poliomyelitis, podskórnie lub domięśniowo, III dawka.
Zakażenia Hib, domięśniowo lub podskórnie IVdawka (przypominająca)

W okresie przedszkolnym dzieci obowiązuje tylko szczepienie w 6. roku życia, przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi (domięśniowo) oraz poliomyelitis, doustnie szczepionką OPV.


Drogie mamy - szczepicie swoje dzieci?

 

poniedziałek, 13 maja 2013

Moje dziecko mówi!

Też z utesknieniem czekacie/czekałyscie na dzień, gdy z ust Waszego maluszka padnie pierwsze słowo? Chyba każdy rodzic chce by było to odpowiedni mama lub tata :) Ale zanim do tego dojdzie z pewnością usłyszymy cała kawalkadę bablu ble buuu ;) Ale czy nie jest to urocze? ;)

Większość dzieci zaczyna mówić w okolicy roczku - to właśnie wtedy padają pierwsze mamy, baby i amy. Stopniowo słownictwo się wzbogaca a ok 2 rż maluch potrafi budować proste zdania typu: mama daj. Następnie wszystko idzie jak po przysłowiowym maśle. Maluch mówi coraz więcej i pyta, pyta, pyta ;) Odpowiadajmy jak najwięcej - w końcu poznaje dopiero świat.

A co gdy mija 2 i 3 r.ż a z ust dziecka padają zdawkowe daj i cała feeria dzwięków zupełnie dla nas niezrozumiałych?  Oczywiście udajemy się po pomoc do logopedy który z pewnością skieruje malca na badanie słuchu oraz jamy ustnej/gardła. Być może tu tkwi problem - choć oczywiście niekoniecznie. Może maluszek jest nad wyraz leniwy i potrzebuje wsparcia logopedy. Ważne, by odpowiednio wcześnie zdiagnozować problem!

W jakim wieku Wasze dzieci zaczęły mówic?


środa, 8 maja 2013

Pierwsze odwiedziny u maluszka!

Idziecie w pierwsze odwiedziny do nowo narodzonego, małego człowieczka :) I tu powstaje problem - co podarować dziecku! Z pewnością musi to byc coś oryginalnego, niespotykanego i coś, czego maluch nie ma (lub nigdy tego nie dość ;))
Przychodzimy Wam z pomocą! Może ubranka? Jeśli tak, tylko w ciekawej formie jak nasz bukiet dla malucha,  który kryje w sobie rózne części garderoby!


Nigdy nie za dużo zabawek - szczególnie takich, które rozwijają i uczą. Kurczaczek Flo rozwija zmysł wzroku, dotyku oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Metki tak jak smoczek mogą wyciszyć dziecko, dadzą ukojenie. 


Z zestawem "Zachowaj Wspomnienia" - Pierwszy Roczek, Baby Art stworzysz piękną pamiątkę z pierwszego roku życia dziecka. Łatwo, szybko i bez zbędnego nieporządku. Wykonany odcisk rączki lub nóżki dziecka możesz umieścić w wysokiej jakości drewnianej, naturalnej ramce dołączonej do zestawu i zawiesić np. na ścianie. Twoje dzieła będą "rosnąć" razem z Twoim maluchem, do czasu, gdy skończy roczek - przez ten czas, co miesiąc możesz uzupełniać ramkę o nowe zdjęcie Twojej pociechy. 

To tylko część propozycji dostępnych w sklepie. Zajrzyjcie na www.BobasiMama.pl - z pewnościa znajdziecie prezent idealny :)
 

wtorek, 7 maja 2013

Moje dziecko zaczyna ząbkować!

Do tej pory grzeczne i uśmiechnięte malenstwo - powoli zaczyna zamieniać się w "potwora"! Gorzej sypia, marudzi, odmawia jedzenia. Co się dzieje? Wszystko co ma pod ręką ląduje w buzi, bródka naznaczona krostami, wiecznie ośliniona (ubrania rowniez!)

Powód jest prosty :) Jesli maluch skończył już 3 miesiące, można spodziewać się iż wlaśnie rozpoczął się proces ząbkowania! Pierwsze objawy, to właśnie te wyżej wymienione. Od momentu pojawienia się ich az do "wyklucia" ząbka droga wcale nie jest łatwa i krótka. Może minąc wiele dni i tygodni zanim naszym oczom pokaże się wyczekiwany pierwszy ząbek. Tuż przed jego wyjściem może pojawić się również biegunka oraz gorączka.

Jak sobie z tym radzić? Najprostszy sposób to masowanie rozpulchnionych dziąsełek. W aptece zakupimy również kojącą maść oraz uspokajające czopki. Gdy maluszek bardzo cierpi pomogą rownież środki przeciwbólowe! Większemu maluszkowi warto zakupić specjalne gryzaki, które do woli może sobie podgryzać :) Może takie dostępne na www.bobasimama.pl ?:)

Jak Wasze dzieci (i Wy również) radziły sobie z ząbkowaniem?