wtorek, 22 października 2013

Napletek u malucha - ściągać czy nie?

Poszperaliśmy dziś troszkę w internecie na temat ściągania napletka u maluchów. Efekt? Opinie są różne!

Do nas najbardziej przemówił artykuł znaleziony na www.parenting.pl, co o nim sądzicie?
A jakie Wy macie doświadczenie w tym temacie?

"Napletek u niemowlaka w większości przypadków jest przyklejony do żołędzi i dopiero z czasem się odkleja. U wielu chłopców ma to naturalnie miejsce około trzeciego roku życia, chociaż naturalnie może też nastąpić dopiero na początku okresu dojrzewania. Retrakcja, czyli odklejanie napletka następuje stopniowo, wraz ze wzwodami, jakie przeżywają chłopcy, niezależnie od wieku. Nie można ściągać napletka na siłę, gdyż może to skutkować powstaniem tzw. załupka.

Napletek u niemowlęcia

Napletek u niemowląt jest szczelnie sklejony z żołędzią i nieruchomy. Nie zsuwa się go tak, jak u dorosłych. Nie należy tego robić na siłę, napletek sam się powinien odkleić. Retrakcja napletka to naturalny proces, który u większości chłopców kończy się około trzeciego roku życia. U innych trwa aż do początków dojrzewania płciowego i także nie ma w tym nic niepokojącego.

Aby zachować higienę prącia niemowlaka, nie trzeba odciągać napletka, wystarczy umyć genitalia tak jak resztę ciała, wodą z mydłem. Nie są konieczne żadne specjalne środki czy metody. Bardzo ważne jest, aby oczyszczać końcówkę penisa z mastki, czyli złuszczającego się naskórka. Gromadzi się w okolicach ujścia cewki moczowej, co zwiększa ryzyko infekcji.

Jeśli napletek u dziecka jest bez problemu odciągany (co w bardzo rzadkich przypadkach zdarza się nawet u noworodków), należy myć prącie nie tylko z zewnątrz, ale także po odciągnięciu napletka. Ucząc dziecko higieny, należy także pamiętać, aby nauczyło się zawsze myć penisa po odciągnięciu napletka.

Nieprawidłowości związane z napletkiem niemowlaka

Kiedy więc należy zacząć się niepokoić (albo raczej pójść z dzieckiem do lekarza)? Wtedy, kiedy po bardzo delikatnym naciągnięciu napletka, nie widać ujścia cewki moczowej („dziurki” w prąciu). Taki stan sprzyja infekcjom dróg moczowo-płciowych. Jeśli oprócz tego dziecko ma trudności z oddawaniem moczu, należy jak najszybciej pójść do lekarza.

Stan, w którym napletek jest zbyt ciasny i nie daje się odciągnąć jest nazywany stulejką. Jednak w przypadku chłopców o stanie chorobowym i nieprawidłowym mówi się, kiedy nieodciąganie napletka powoduje jakieś dolegliwości lub jest na tyle ograniczone, że zasłania ujście cewki moczowej. Stulejkę najczęściej leczy się operacyjnie: może to być operacja usunięcia części lub całości napletka (obrzezanie z przyczyn zdrowotnych) lub operacja plastyczna, korygująca kształt napletka.

Innym problemem związanym z napletkiem dziecka jest tzw. załupek. Jest to stan wywołany przez przedwczesne próby odciągnięcia napletka. Po pęknięciu delikatnej skóry napletka (co jest bardzo bolesne dla dziecka) powstałe rany zasklepiają się, tworząc blizny. Tego rodzaju problemy mogą doprowadzić do sytuacji odwrotnej do stulejki: niemożliwości naciągnięcia napletka z powrotem na żołądź. W zależności od tego, jak mocno napletek jest zaciśnięty na żołędzi, może nie powodować żadnych dolegliwości bólowych lub wręcz przeciwnie – a nawet doprowadzić do martwicy. Są to bardzo rzadkie przypadki, niemniej jednak załupek zawsze i jak najszybciej powinien być leczony chirurgicznie."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz