środa, 26 czerwca 2013

Ciąża - miesiąc 3

W końcu czujemy się lepiej! Powoli ustępują dolegliwości miesięcy poprzednich. Bóle głowy, senność czy wymioty - choć te ostatnie w rzadkich przypadkach mogą trwac nadal, warto wówczas udać się do lekarza prowadzącego. Słyszymy już bicie serca maluszka a on sam nabiera kształtów :)

Nasze dziecko rozpoczyna okres płodowy! Jest już małym indywidualistą :) Skóra i mięśnie stają się grubsze, plecy prostują się, zaczynają się tworzyć oczy i powieki. Zaczynają również powstawać paznokcie a twarzyczka nabiera dziecięcych proporcji. Równiez narządy wewnętrzne ostro pracują nad rozwojem... i maluch już wydala mocz do płynu owodniowego!

Wieloródki pod koniec trzeciego miesiąca moga już wyczuć ruchy dziecka. Maluch już jest bardzo aktywnym szkrabem - porusza rączkami, marszczy brwi i zaciską piąstki. Czyż to nie piękny okres <3

Mamusiom rosną i nabrzmiewają piersi - co może początkowo sprawiac pewien dyskomfort. Brzuszek delikatnie się zaokrągla a dolegliwości powolutku ustępują! W końcu czujemy się dobrze!

Między 11 a 14 tygodniem należy zrobić badanie USG, które jeszcze odbywa się przezpochwowo.  Podczas tego badania sprawdzamy bicie serca, ruchliwośc malucha, wiek ciązy i termin porodu. Na tym etapie dowiemy się również ile maluchów mieszka w naszym brzuszku :)


poniedziałek, 24 czerwca 2013

Starania o dziecko - wspomagacze ;)

Dojrzeliście już do chęci posiadania dzieci? Świetnie! Gdy ten moment nadejdzie, jedyną myślą jest - oby jak najszybciej się udało. Kolejne to oczywiście - oby było zdrowe, oby był to chłopczyk/dziewczynka, oby, oby....

Podpowiemy Wam jak wspomóc naturę :) Na www.BobasiMama.pl znajdziecie kilka takich wspomagaczy!
Termometry i testy płodności (dla mężczyzn również), lubrykanty i żele wspomagające poczęcie oraz coś, co chcemy dziś przedstawić:
Test na wczesne wykrycie płci dziecka poprzez badanie moczu Best Baby Test.
Najlepszy test na płeć dziecka. Nowość na europejskim rynku prosto z USA!

Jesteś w ciąży, gratulacje!  Być może jesteś niecierpliwa i ciekawa, czy spodziewasz dziewczynki lub chłopczyka?  
Z naszym testem można zidentyfikować płeć dziecka szybciej niż jest to możliwe u lekarza. Już od 10 tygodnia!
Test ten umożliwia w domu bez konieczności wizyty w gabinecie lekarskim w intymny sposób odpowiedzieć sobie na pytanie czy będziesz mama dziewczynki czy chłopca.

Badanie można wykonać od 10 tygodniu ciąży z pierwszego porannego moczu.
Wynik w ciągu 2 minut !
Od 14 tygodnia badanie testem daje prawie 100% pewność!

Powodzenia :)

piątek, 21 czerwca 2013

Poród w znieczuleniu

Obaw dotyczących ciąży i porodu nie sposób zliczyć! Zaczniemy od bólu, którego obawiamy się podczas porodu. Wizja wielogodzinnego cierpienia spędza nam sen z powiek! Ale Kochane - przecież nie musi tak być :) I nie dajcie sobie wmówić, że kobiety rodziły tak od tysięcy lat - korzystajmy z dobrodziejstw współczesnej medycyny!

Poniżej przedstawiamy metody radzenia sobie z bólem.

METODY NATURALNE

Oczywiście najbezpieczniejsze :) Oczywiście nie poradzą sobie z bólem w 100%. Głownie polegają na relaksacji, kontrolowaniu skurczów i wsparciu bliskiej osoby bądź położnej. Możemy korzystać z masażu, kąpieli oraz okładów ciepłych bądź zimnych.

ZNIECZULENIE ZEWNĄTRZOPONOWE

Jedno z najskuteczniejszych znieczuleń. Podane w odpowiednim czasie, eliminuje ból, przyśpiesza poród, zmniejsza stres matki i poprawia kondycje dziecka.
wg eDziecko.pl :
"Znieczulenie stosuje się na prośbę rodzącej, ale czasem istnieją dodatkowe wskazania lekarskie. Jest ono korzystne przy nadciśnieniu tętniczym, przy padaczce lub astmie (gdy ból porodowy może wywołać atak), a także wtedy, gdy szyjka rozwiera się z trudem. Przeciwwskazań oprócz braku odpowiedniego sprzętu czy wykwalifikowanego lekarza jest niewiele. Nie mogą się znieczulać kobiety z poważnymi zaburzeniami krzepnięcia krwi, ze stanem zapalnym okolicy lędźwiowej ani z poważnym zakażeniem ogólnym. Jeśli masz tatuaż w okolicy lędźwiowej, spytaj wcześniej anestezjologa, czy nie będzie on stanowić problemu przy znieczuleniu."

ZNIECZULENIE FARMAKOLOGICZNE

Podpajęczynówkowe: najczęściej stosowane podczas cięcia cesarskiego - powoduje całkowitą eliminację bólu z zachowaniem świadomości.

Znieczulenie miejscowe: zazwyczaj ostrzykiwanie krocza przed zszyciem.

Znieczulenie całkowite: Wiąże się z całkowitym wyłączeniem świadomości kobiety, ma zastosowanie w przypadkach nagłego cięcia cesarskiego, do usunięcia resztek łożyska z macicy lub innych zabiegów po porodzie

Zastrzyk z dolarganu: silny narkotyk podawany domięśniowo. Niekorzystny dla dziecka i dla matki. Stosuje się go gdy inne metody nie mogą być użyte.

Korzystałyście lub planujecie korzystać z któregoś z nich?

środa, 19 czerwca 2013

Śpij spokojnie malutki

CChcąc być świadomą mamą, długo przed porodem wczytujemy się w fachowa literaturę i fora przeznaczone dla przyszłych rodziców. To własnie tam wyczytałam o tzw "smierci łóżeczkowej" Przyczyny - nieznane, maluszek przestaje nagle oddychać :(
Zaraz po porodzie co kilka minut sprawdzałam czy aby na pewno moje dziecko oddycha - nieprzespane noce, nerwowe dni, przeciez musze być pewna!

W końcu ktos polecił mi monitor oddechu - i dziękuje mu za to do dziś!

Na www.bobasimama.pl kupicie kilka kilka modeli ww urządzenia - a dziś przedstawimy Wam jedno z nich!
Monitor oddechu z nianią elektroniczną przeznaczony jest dla dzieci do 16 miesiąca życia.

  Monitor posiada 4 podstawowe funkcje: 1. przewodowego Monitora Oddechu 2. bezprzewodowej Niani Elektronicznej, 3. stały pomiar temperatury w pokoju Twojego dziecka 4. Lampka nocna.
Ze względu na budowę układu oddechowego monitor może nie zadziałać wystarczająco szybko u dzieci starszych.
Monitor Angelcare® AC401 to dwa urządzenia w jednym:
Monitor Oddechu i bezprzewodowa Niania Elektroniczna.
Monitor ten przeznaczony jest do użytku domowego. Wspomaga opiekę nad niemowlęciem i dzieckiem.
Czujniki oddechu (ruchu) wykorzystywane są najczęściej w pierwszym roku życia, a Niania Elektroniczna bez
ograniczeń czasowych (często nawet kilka lat). Urządzenie to jest niezawodne, a jednocześnie bardzo proste w obsłudze. 
Monitor oddechu i dźwięku Angelcare® AC401 posiada na 3 podstawowe funkcje:
1. Przewodowego Monitora Oddechu (analogicznie jak model AC300),
2. Bezprzewodowej Niani Elektronicznej,
3. Bezprzewodowego Monitora Oddechu z Nianią elektroniczną.
 
Dodatkowe, przydatne funkcje monitora AC401:
- alarm akustyczny, optyczny i wibracyjny,
- praktyczna lampka nocna - aureola,
- temperatura w pokoju dziecka wyświetlana na odbiorniku,
- informacja o zbyt niskiej lub za wysokiej temperaturze,
- wygodny zaczep do przenoszenia odbiornika,
- możliwość aktywacji głosem lub ciągły odbiór dźwięku,
- cyfrowa regulacja poziomu dźwięku na odbiorniku,
- regulacja czułości mikrofonu,
- sygnalizacja utraty zasięgu.


Monitor objęty jest 24 miesięczną gwarancją.


poniedziałek, 17 czerwca 2013

Dzieci na słońcu!

Rodzice, a czasem nawet i lekarze zalecają wystawianie dzieci na bezpośrednie! działanie promieni słonecznych - oczywiście chodzi tu o witaminę D. Ale moje Drogie, nie bierzmy sobie tego do serca. Maluszki witaminę dostają doustnie i lepiej nie narażać ich na ogromne skutki uboczne, jakie daje poparzenie słoneczne.

Jest kilka podstawowych zasad, których należy trzymac sie latem:

  1. Stosujemy kremy z filtrem już od okresu noworodkowego - początkowo sa to filtry fizyczne a po ukończeniu  r.ż. możemy właczyć i te chemiczne. Smarujemy często i nie żałując kosmetyku!
  2. Podczas słonecznych dni na główce dziecka zawsze powinien znajdowac się kapelusz z dużym rondem, chroniący główke, szyje oraz częsć ramion.
  3. Starajmy się nie wychodzić na spacery w upalne popołudnia pomiędzy godziną 11 a 15. Słońce jest wówczas najmocniejsze i o poparzenie lub udar bardzo łatwo.
  4. Pilnujemy by maluch dużo i często pił.
  5. Ciuszki na upały powinny być zrobione z przewiewnych, jasnych i naturalnych tkanin.
Macie jeszcze jakieś rady? :)

piątek, 14 czerwca 2013

Maluszkowe zabiegi pielęgnacyjne!

Co zapamiętałyście z pobytu na oddziale poporodowym? Ja kąpiel mojego dziecka. Dziwne, prawda? :) Gdy pierwszy raz zobaczyłam jak pielęgniarka przerzuca moje wyczekane dziecie z ręki do ręki ogarneła mnie panika! Raz dwa, pod kranem - maluch czysty.

I to by było na tyle pielęgnacji maluch w szpitalu - przynajmniej tej przeze mnie zauważonej :) Po powrocie do domu - lawina porad. Smaruj pępek  fioletem/spirytusem/nie smaruj, kąp rano/po południu/raz na tydzień! O zgrozo! Poziom wiedzy części z matek w 21 wieku przyprawia o ból głowy :) I jak tu dojść do ładu i składu? Pomógł pediatra, fachowa literatura i rady "niewszystkowiedzących" mam :) Reszta wyszła w praniu... Metodą prób i błędów, sprawdzania zawartości sklepów z artykułami dziecięcymi doszliśmy do idealnych rozwiązań.

Chcecie spróbować same - sprawdźcie ten dział na www.bobasimama.pl/pl/c/Pielegnacja-i-higiena . Sprawdzone, wypróbowane, wyselekcjonowane produkty oszczędzą Wam sporo czasu na poszukiwaniach i pytaniach "Czy wszystko juz mam?". Tu nie znajdziecie niepotrzebnych rzeczy stworzonych przez sprytnych marketingowców. Skutek - jedynie pusty portfel. Od kremu po profesjonalne nianie - i wszystko w jednym miejscu :)

środa, 12 czerwca 2013

Sławne mamy - Angelina Jolie!

Angelina Jolie, to chyba jedna z najsłynniejszych mam! Wraz z Bradem Pittem tworzą równiez jedną z najliczniejszych celebryckich rodzin, co oczywiście bardzo chwalimy!

Pierwsze dziecko, Maddoxa, aktorka adoptowała w 2002 roku.  Kolejna była Zahara, równiez adoptowana, dziewczynka pochodząca z Etiopii. W tym momencie w życiu Aneliny pojawił się Brad Pitt, który niebawem adoptował dwójkę dzieci Angeliny. W 2006 roku para doczekała się pierwszego biologicznego dziecka - Shiloh Nouvel! Ciekawostka - Shiloh, jako pierwsze niemowle, pojawiła się w Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud :)

W 2007 roku do rodziny dołączył Pax z Wietnamu :) a wkrótce po nim w 2008 Angelina urodziła Knoxa i Vivienne.

Prawda, że to urocza rodzina?



poniedziałek, 10 czerwca 2013

Wszystko o : USG w ciazy

USG to jedno z najczęściej wykonywanych badań w czasie ciąży. Nie tylko z powodów czysto medycznych ale i z ciekawości rodziców ;) Wiele mam decyduje się na dodatkowe badanie z róznych powodów. Jednym z nich jest poczucie bezpieczeństwa, które następuje po podglądnięciu i upewnieniu się że z maleństwem jest wszystko dobrze. Jednak każdy medal ma dwie strony. Często zadawanym pytaniem jest czy usg nie szkodzi dziecku?

USG zastapiło inwazyjne badanie RTG. Dzięki niemu możemy wykryć nieprawidłowości u dziecka bez wyrzadzania szkody. Powinnyście wiedzieć, iż w USA zabroniono wykonywania tych badań bez zalecenia medycznego. Jest to dośc młoda metoda, dlatego tez nie można wykluczyć jeszcze jej wpływu bądz nie na narodzone dziecko.

USG w Polsce standardowo wykonujemy trzy razy: w 1 trymestrze między 11 a 14 tygodniem, w II między 18 a 22 tc oraz w III pomiędzy 28 a 32 tygodniem. Gdy istnieją dodatkowe wskazania, badanie jest powtarzane.

Tekst zaczerpnięty z www.rodzicpoludzku.pl:
USG I trymestru
Badanie to ma na celu:
  • określenie liczby pęcherzyków ciążowych, kosmówek i owodni w jamie macicy.
  • ocenę czynności serca płodu (FHR)
W celu ustalenia wieku ciążowego ocenia się parametry biometryczne dziecka. Należą do nich:
  • długość ciemieniowo-siedzeniowa (CRL) - czyli upraszczając jest to odległość od czubka główki do końca tułowia dziecka.
  • wymiar dwuciemieniowy główki płodu (BPD) - czyli szerokość główki od ciemienia do ciemienia.
Osoba wykonująca badanie powinna ocenić również ogólną budowę anatomiczną dziecka:
  • budowę i zawartość czaszki,
  • ściany powłok brzusznych,
  • żołądek,
  • pęcherz moczowy,
  • lokalizację i czynność serca,
  • kręgosłup oraz kończyny dolne i górne.
Dodatkowo ocenia się kosmówkę, przezierność karkową (NT) i kość nosową (NB). Podczas badania należy odnotować ruch dziecka.
W trakcie badania ultrasonograficznego ocenia się kształt, budowę i wielkość macicy oraz lokalizacje i budowę przydatków.
W uzasadnionych klinicznie przypadkach pojedyncze badania wykonuje się w I trymestrze głowicą dopochwową - w celu oceny długości i kształtu ujścia wewnętrznego szyjki macicy, oceny czynności serca płodu, oraz ilości płynu owodniowego.
Uwaga!
Przy użyciu głowicy dopochwowej bicie serca można zauważyć, gdy wielkość zarodka wynosi przynajmniej 5 mm. Jeśli zarodek jest mniejszy niż 5 mm, czynność serca płodu będzie można zaobserwować dopiero w późniejszym badaniu USG. Dlatego ważne jest, aby nie wykonywać badania zbyt wcześnie.
Dopiero nieprawidłowe lub wątpliwe wyniki badania USG są wskazaniem do poszerzenia diagnostyki w ośrodku referencyjnym.

USG II lub III trymestru

Przegląd systematyczny, czyli analiza rzetelnych i wiarygodnych badań oceniających efekty i korzyści zdrowotne wynikające z wykonywania badania USG po 24. tygodniu ciąży u kobiet w ciążach niskiego ryzyka wykazała, że u kobiet z nieobciążonym wywiadem badanie ultrasonograficzne nie jest konieczne (Bricker & Neilson, 2007).

Badanie USG wykonywane w II lub III trymestrze ciąży, podobnie jak w I trymestrze, ma na celu ocenę liczby płodów, ich położenia i czynności ich serca. W jego trakcie ocenia się parametry biometryczne dziecka:
  • wymiar dwuciemieniowy główki płodu ( BPD ) - czyli szerokość główki od ciemienia do ciemienia
  • obwód główki (HC),
  • obwód brzuszka (AC),
  • długość kości udowej (FL)
  • ewentualną orientacyjną masę płodu (OMP).
Badanie w II trymestrze ciąży umożliwia dokładną ocenę budowy anatomicznej dziecka. Badanie obejmuje ocenę:
  • czaszki,
  • mózgowia,
  • twarzy - ocena profilu, oczodołów, kości nosa,
  • kręgosłupa,
  • klatki piersiowej,
  • serca (położenie, jego wielkość, obraz czterech jam, częstość akcji serca i miarowość),
  • jamy brzusznej (żołądka, jelit),
  • pęcherza moczowego oraz nerek,
  • kończyn (obecności kości i ruchomości).
W badaniu tym ocenia się również łożysko (lokalizacja, struktura - stopień dojrzałości), sznur pępowinowy (liczba przebiegających w nim naczyń krwionośnych) oraz ilości płynu owodniowego. Czasem, w przypadku wątpliwości, ocenia się indeks płynu owodniowego (AFI).
Badanie indeksu płynu owodniowego polega na ocenie czterech największych "kieszonek" wód płodowych. Wynik jest sumą pomiarów najgłębszych zbiorników płynu owodniowego badanych w czterech kwadrantach macicy. Prawidłowo wynik AFI powinien mieścić się w przedziale 5-25. Jego wartość zmienia się wraz z wiekiem ciąży, początkowo rośnie, a następnie w ostatnich miesiącach ciąży maleje. Wyniki AFI < 5-6 świadczyć mogą o zbyt małej i potencjalnie szkodliwej dla dziecka ilości płynu owodniowego (sytuację taką nazywa się małowodziem), natomiast powyżej 20-25 o nadmiernej ilości wód płodowych czyli tzw. wielowodziu. W sytuacji gdy uzyskuje się nieprawidłowe wyniki AFI należy zbadać przepływy w naczyniach pępowinowych - czyli wykonać badanie ultrasonograficzne pokazujące cyrkulacje krwi w pępowinie, mówiącą nam o tym, jak dziecko adaptuje się do sytuacji wewnątrzmacicznej.
Tak jak w badaniu I trymestru ciąży ocenia się macicę, ewentualną obecność mięśniaków, i zmian w przydatkach.

Uwaga! W przypadku ciąży wielopłodowej w Polsce zaleca się ocenę w trakcie badania USG :
  • ilości kosmówek i owodni
  • rozbieżnego wzrastania płodów
W ciąży wielopłodowej o przebiegu prawidłowym badania kontrolne USG powinny być według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wykonywane co 4 tyg.
dr n. med. Barbara Baranowska, położna


środa, 5 czerwca 2013

RATUNKU - moje dziecko ma kolkę!

Zbliża się wieczór - czas odpoczynku! Ale nie dal nas i dla naszego malucha, który nagle zanosi się nieprzerwanym płaczem, wierzga nóżkami a brzuszek roi się coraz twardszy. Wygląda na to, że dziecko ma kolkę. Mimo ciągłych badań, nie udało się poznać do końca przyczyn jej powstawania.

Poznane do tej pory przyczyny, to min:

  1. łykanie powietrza podczas ssania piersi (zazwyczaj występuje przy zbyt łapczywym jedzeniem i nieprawidłowym przystawieniu do piersi)
  2. powodem może również byc niedojrzałość unerwienia przewodu pokarmowego, która mija około 3 miesiaca życia
  3. nietolerancja laktozy zawartej w kobiecym mleku
  4. zła dieta karmiącej mamy! Nalezy unikać produktów wzdymających takich jak groch czy fasola, a nawet soków z owoców pestkowych.
Ulge przyniesie masaż brzuszka, ciepłe okłady oraz herbatki z kopru.

Gdy maluch mimo wszystko cierpi i traci na wadze, należy udac się do lekarza! Być może cierpi na nietolerancję laktozy i konieczna będzie dieta bezmleczna.

Wasze maluchy cierpiały na kolkę? Może macie jakieś inne sposoby na jej złagodzenie?



 

poniedziałek, 3 czerwca 2013

Pokonaj bóle porodowe!


Elle TENS jest najnowocześniejszą i najwydajniejszą metodą uśmierzania bólu
porodowego bez anestetyków i znanych skutków ubocznych. Technologia
prosto z UK. stosowana powszechnie na całym świecie teraz dostępna w Polsce.

Co to jest TENS?
TENS Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation działa poprzez wysyłanie łagodnych
impulsów elektrycznych poprzez skórę za pomocą specjalnych przyklejanych elektrod
do nerwów podskórnych w celu blokowania informacji bólowych.
Główne zalety TENS to:
- wysoka skuteczność,
- brak działań ubocznych (po wykluczeniu przeciwwskazań) ,
- brak interakcji z lekami
Elle TENS został specjalnie zaprojektowany dla potrzeb niwelowania bólu porodowego.
Urządzenie posiada 4 elektrody i oraz technologie Opit-max. Pozwala także kontrolować i
ntensywność działania dwóch kanałów dla maksymalnej skuteczności działania w trakcie
porodu.
Wszystkie funkcje są wstępnie zaprogramowane dzięki czemu Elle TENS jest bardzo łatwy
w użyciu.
Posiada przycisk „boost” w celu jeszcze silniejszego niwelowania bólu w trakcie skurczu.
Dodatkowo technologia Opti-Max daje dodatkową rezerwę mocy na czas kiedy moc
naprawdę jest potrzebna, w trakcie zaawansowanej akcji porodowej.
Urządzenie ma bardzo szerokie zastosowanie i poza bólami porodowymi zwalcza między innymi:
• bóle ramion przy karmieniu
• bóle menstruacyjne
• bóle kręgosłupa
• bóle pooperacyjne, po cesarskim cięciu
Najważniejsze cechy urządzenia:
Ø Dwa niezależne kanały
Ø 4 duże przyklejane elektrody
Ø Wstępnie zdefiniowane ustawienia w celu łatwiejszego użycia
Ø Zintegrowany przycisk „boost”
Ø Technologia „Opti-Max” – dodatkowe wzmocnienie
Ø Duży ekran LCD
Ø W zestawie smycz
Ø Obrotowy zaczep do paska
Zawartość opakowania:
ü 4 duże przyklejane elektrody
ü 2 zestawy przewodów + jeden rezerwowy
ü 2 baterie AA + 2 na zapas
ü Instrukcja Obsługi
ü Torebka z miękkiego materiału do przenoszenia urządzenia

Urządzenie posiada certyfikat CE 0120 i jest zgodne z dyrektywą 93/42/EEC dla urządzeń medycznych.
Zbliża się poród? Nie zapomnij zabrać Elle TENS do szpitala!