poniedziałek, 29 lipca 2013

Pomysł na prezent - Mata Edukacyjna

Dziecko coraz mniej czasu chce spędzać w łóżeczku czy w wózku? Oczywiście - wokół jest tyle ciekawych rzeczy do poznania.
Czas na kolorowe i miękkie maty edukacyjne z mnóstwem atrakcji dla maluszka. Kładąc dziecko na macie, możesz mieć Je w pobliżu będąc spokojną o Jego bezpieczeństwo. Kiedy położysz je na brzuszku, dziecko zainteresują aplikacje umieszczone na macie, do momentu, w którym zorientuje się, że nad Nim również znajdują się atrakcje.
Pluszowe zabawki powieszone na pałąkach, zmobilizują malca do przewrócenia na plecki. W ten sposób może ćwiczyć obroty i wzmacniać swoje mięśnie bez ryzyka upadku z wysokości, a mama ma chwilę na odpoczynek.

To zdecydowanie najlepszy prezent dla malucha! Kilka kolorów, kształtów i wzorów znajdziecie na www.bobasimama.pl - i ceny niewysokie :)














piątek, 26 lipca 2013

Niezbędnik mamy po porodzie

Pewnie nie raz zastanawiałyście sie co potrzebne Wam będzie gdy nadejdzie ten dzień! Pierwsze myśli z pewnością kierują się ku maluchowi, którego z niecierpliwością oczekujecie. Pieluszki, ubranka, kosmetyki - a co dla siebie?
W większości podobnie :) Koszule, szlafroki, kosmetyki i małe niezbędniki. Dziś skupimy się na najpotrzebniejszych rzeczach związanych z higieną, która po porodzie jest niezwykle ważna.
Jak już pewnie wiecie najprzyjemniej nie będzie - bolące krocze, często nacinane i zszywane i oczywiście połóg, który wiąże się ze sporą ilością krwi i wydzieliny.
Bedziemy potrzebowały podkładów, by utrzymać łóżko w czystości - nie obejdzie sie również bez sporych podpasek.
Podstawa w higienie po porodzie to częste wietrzenie i przemywanie krocza. W takim momencie fikuśna bielizna nie jest wskazana. Na www.BobasiMama.pl prócz wyżej wymienionych znajdziemy równiez jedno i wielorazowe majtki poporodowe. Wykonane z przewiewnych siateczek ułatwią przejście przez ten okres.

Gdy już wszystko się zagoi a my postanowimy powolutku wracać do formy - polecamy pasy i majtki wyszczuplające. Pomogą z nadmiarem skóry i utrzymają nasze brzuszki w ryzach :)


środa, 24 lipca 2013

Royal baby jest już na świecie!

Ten chłopczyk był chyba najbardziej wyczekiwanym dzieckiem świata! Synek Kate i Williama jest już z nami :) Jak zapewne już wiecie urodził się w poniedziałek i już we wtorek świeżo upieczeni rodzice pokazali go zgromadzonym przed szpitalem tłumom. Nie ma jeszcze imienia - więc na chwilę obecną nazwano go po prostu Royal Baby. Czyż nie jest uroczy?






poniedziałek, 22 lipca 2013

Ciąża - miesiąc 6!

Szósty miesiąc ciąży kończy drugi trymestr. W tym czasie proporcje dziecka zbliżają się do tych, jakie będą po urodzeniu. Maluszek sięga prawie 35 cm wzrostu i waży od 50 do 70 dag. Maź płodowa pokrywa obficie skórę i chroni ją przed zmacerowaniem przez sole mineralne zawarte w płynie owodniowym. Brak nadal tkanki tłuszczowej, więc dziecko jest dość szczupłe. Na zdenerwowanie mamy maluszek reaguje bezruchem lub nerwowym pobudzeniem ruchowym.

Spis treści:

  1. 1. Rozwój dziecka w szóstym miesiącu ciąży
  2. 2. Dolegliwości ciążowe szóstego miesiąca
  3. 3. Rady dla kobiet w szóstym miesiącu ciąży

1. Rozwój dziecka w szóstym miesiącu ciąży

W szóstym miesiącu ciąży dziecko zaczyna magazynować substancje potrzebne po urodzeniu: wapń, żelazo, białka, ciała odpornościowe. Szkielet intensywnie kostnieje, wytwarzają się wiązadła stawowe, rosną włosy i paznokcie, dojrzewają narządy wewnętrzne. Płuca dziecka zaczynają wytwarzać surfaktant – substancję chroniącą przed zapadaniem się pęcherzyków płucnych i po urodzeniu pomagającą w rozprężeniu się płuc i nabraniu powietrza. Na początku siódmego miesiąca ciąży płuca są na tyle dojrzałe, że w razie porodu przedwczesnego istnieje szansa na przeżycie dziecka poza łonem matki.
W szóstym miesiącu kończy się wzrost liczby komórek i zwojów nerwowych. Pod koniec tego miesiąca fale mózgowe dziecka przypominają fale u noworodka. Stres matki ma w tym okresie szczególnie szkodliwy wpływ na tworzenie się sieci połączeń między komórkami mózgu i w przyszłości może skutkować pojawieniem się u dziecka problemów natury psychicznej. Prawidłowo rozwijające się dziecko jest bardzo ruchliwe. Swoją obecność manifestuje kopaniem i fikaniem koziołków. Rzadko trwa w bezruchu przez okres dłuższy niż 10 minut. Wykazuje regularne cykle aktywności, ponieważ zaczyna się kształtować jego rytm dobowy.
W tym miesiącu przyszła mama z łatwością może rozpoznać, kiedy dziecko jest aktywne, a kiedy śpi. W czasie snu około 60% zajmuje faza marzeń sennych, tzw. faza REM (ang. Rapid Eye Movements – faza szybkiego ruchu gałek ocznych), w której silnie dojrzewa mózg. Następuje wtedy intensywne porządkowanie i integrowanie sygnałów, jakie dotarły z narządów zmysłów i mięśni i były materiałem doświadczeń dziecka, a także jego prostych odczuć. O dojrzałości układu nerwowego świadczy również tworzenie się niektórych odruchów bezwarunkowych.
Od szóstego miesiąca ciąży wzrasta częstotliwość i siła ruchów klatki piersiowej oraz ruchów ssania. Czasem dziecko rodzi się ze zmacerowanym od ssania kciukiem. Aktywność maluszka uzależniona jest od docierających do niego bodźców zmysłowych. Ruchy matki i dziecka są naprzemiennie zharmonizowane: aktywność matki hamuje ruchy maleństwa, a zaprzestanie ruchu przez matkę pobudza dziecko do aktywności. Matka zbyt aktywna, jak i unieruchomiona nie stymuluje rozwoju ruchowego dziecka. Pod koniec szóstego miesiąca stopniowo otwierają się powieki. Dziecko porusza oczami w górę, w dół i na boki. Potrafi reagować na silne światło.

2. Dolegliwości ciążowe szóstego miesiąca

Pod koniec szóstego miesiąca ciąży kobieta czuje się nieco rozdrażniona i poirytowana. Pojawiają się huśtawki nastrojów, które przypominają trochę te z początku ciąży. Chwilowe obniżenie nastroju to naturalne zjawisko i nie powinno niepokoić. Aby sobie pomóc i nawiązać kontakty z innymi przyszłymi mamami, warto zapisać się do szkoły rodzenia. Tam przygotujesz się do porodu, dowiesz się wielu ciekawych rzeczy na temat pielęgnacji noworodka oraz znajdziesz grupę wsparcia, z którą łatwiej znosić ciążowe dolegliwości i dylematy.
Z powodu powiększającego się brzucha kobieta może odczuwać problemy z oddychaniem. Oddech staje się płytszy i krótszy, ponieważ rozciągająca się macica coraz bardziej uciska na przeponę, a ta na płuca. W szóstym miesiącu ciąży normalnym zjawiskiem są również obrzęki stóp, łydek i niewielkie obrzmienia dłoni. W ciele gromadzi się woda z powodu działania hormonu zwanego relaksyną. Relaksyna prowadzi do rozluźniania się wiązadeł w miednicy i przygotowuje ciało kobiety do porodu. Jej wysokie stężenie we krwi utrudnia jednak krążenie krwi w nogach, dlatego pojawia się lekka opuchlizna.
Niektóre kobiety skarżą się również na popękane naczynka krwionośne. By przeciwdziałać pajączkom na skórze, warto odpoczywać w ciągu dnia, podczas siedzenia opierać nogi na podwyższeniu, a wieczorem robić sobie kąpiele stóp i delikatne masaże. Pomocne mogą być również proste ćwiczenia – wykonywanie palcami krążeń lub rysowanie w powietrzu ósemek.
Szósty miesiąc ciąży objawia się również zaparciami. Warto więc zadbać o regularne wypróżnianie się poprzez wypijanie na czczo przegotowanej wody i jedzenie surowych warzyw lub owoców przed snem. Inne dolegliwości ciążowe tego okresu ciąży to upławy z pochwy, bóle w podbrzuszu, rozstępy na piersiach oraz swędzenie powłok brzucha. Z powodu intensywnego powiększania się brzucha, skóra napina się i rozciąga, stąd ten uporczywy świąd. Warto dlatego stosować odżywcze balsamy i kremy na rozstępy. Gdy swędzi nie tylko brzuch, ale również dłonie i stopy, należy skonsultować się z lekarzem. Są to bowiem objawy cholestazy – choroby skutkującej upośledzeniem czynności wątroby.

3. Rady dla kobiet w szóstym miesiącu ciąży

Bóle w dole brzucha w czasie ciąży nie mogą być nigdy lekceważone, zwłaszcza gdy występują nagminnie. W szóstym miesiącu może pojawić się rwący ból nad spojeniem łonowym, spowodowany rozciąganiem się wiązadeł podtrzymujących od dołu macicę. Można go uniknąć, wstając powoli z łóżka i regularnie odpoczywając. Nasilają się również bóle pleców, zwłaszcza w odcinku krzyżowym, z powodu dźwigania ciężkiego brzuszka. Na bóle kręgosłupa pomóc może delikatny masaż wykonany przez partnera, ciepły, relaksujący prysznic lub okład.
Dokuczać również mogą uderzenia gorąca i nadmierne pocenie się, zwłaszcza nocą. Najlepiej więc ubierać się na tzw. cebulkę, by móc w razie gorąca zdjąć wierzchnią warstwę ubrania, a także pić dużo płynów. W ciąży dobra jest niegazowana woda mineralna, herbatka owocowa lub naturalny sok z owoców. Coraz trudniej również znaleźć kobiecie wygodną pozycję do spania, bo brzuszek jest już dość pokaźny. Z powodu ucisku macicy na pęcherz moczowy, konieczne są częste wizyty w toalecie. Nic dziwnego, że w nocy przyszła mama nie może zasnąć i ma kłopoty ze snem. Najbardziej komfortowe ułożenie się do snu, to pozycja na lewym boku z prawą nogą zgiętą w kolanie i podciągniętą pod brzuch. Można pod nią podłożyć małą poduszeczkę. Jest to pozycja wygodna i dla mamy, i dla dziecka.
Joanna Krocz zródło parening.pl

środa, 17 lipca 2013

Anne Geddes - cudowne zdjęcia dzieci

Jeden z wdzięczniejszych tematów fotografii - dzieci! Niewiele trzeba by na jednym zdjęciu ująć piękno i cały bukiet uczuć. Ale Anne Geddes potrafi zrobić jeszcze więcej! Jej prace tryskają humorem, miłością, optymizmem i urokiem nie do określenia.
Nieważne czy białe tło, czy przeróżne akcesoria, kostiumy i dodatki - te zdjęcia zawsze są piękne! Zresztą, zobaczcie sami!







poniedziałek, 15 lipca 2013

Ułatwiamy sobie życie: zawijak - kwiatuszek!

To jedna z naszych ulubionych rzeczy z www.BobasiMama.pl <3 Uroczy, wielofunkcyjny i mięciutki - taki jest ten zawijak, rożek, becik czy jak jeszcze chcecie go nazwać :)
Pięknie zaprojektowany i praktyczny otulacz, abyś mogła owinąć dziecko w bajeczny kwiatek. Wygodny w użyciu-nie odwija się i nie ześlizguje. Otulacz Wallaboo jest ciepły, przytulny i wygodny dla Twojego dziecka. Ma specjalna kieszeń, w której umieszcza się dziecko i 2 zatrzaski, dzięki którym można stworzyć kapturek. Wyjątkowy i niezastąpiony. W domu - w bujaku, kojcu czy w drodze- w foteliku samochodowym lub gondoli, możesz otulić swoje dziecko aby było mu przyjemnie i ciepło.

  • Zapinany na rzepy, aby nie ześlizgiwał się i nie odwijał
  • Wykonany z imitacji zamszu, podszyty miękkim, ciepłym pluszem
  • Posiada przytulny, ciepły kapturek i specjalnie zaprojektowana kieszeń, aby dziecięce nóżki były zawsze otulone
  • Pasuje do 3 i 5-cio punktowych pasów bezpieczeństwa
  • Wymiary 85 cm x 85 cm – 0-9 mcy
  • Łatwo go wyprać w 30 ºC 
Idealny prezent na pierwsze odwiedziny u maluszka! Do kupienia tu ---> Zawijak-kwiatuszek





 

piątek, 12 lipca 2013

Ciąża - miesiąc 5

Mieszkaniec naszego brzuszka jest już pokaźnych rozmiarów - waży 400 gramów i ma ok 30 cm. Piąty miesiąc to czas wielkich zmian zarówno u dziecka jak i u mamy. Z całą pewnością odczuwamy już mocne ruchy - wiemy kiedy maluszek ma czkawkę, kiedy kopie a kiedy śpi. Uczucie jest cudowne!

Dziecku rosną włoski, brwi, rzęsy i paznokcie. Głowka stanowi 1/3 długości dziecka. Możemy już zauważyć rytm snu i aktywności dziecka. W zależności od odziedziczonego temperamentu i trybu życia mamy, maluszek przejawia już pewne cechy charakteru :) Przez brzuch możemy wyczuć bicie serduszka.

Gdy mama planuje odpoczac - zazwyczaj wówczas maluch daje jej popalić! Zaczynają się skoki, czkawki i inne akrobacje. Natomiast gdy jesteśmy w ruchu - malec zasypia :) Rozpoznaje już dzwieki i temperature - czas na czułe przemawianie wystartował!

5 miesiąc to równiez czas intensywnego przybierania na wadzę. Mogą nam dokuczac wzdęcia i niestrawnosć. Nagły wzrost masy ciała skutkuje szybszym męczeniem się, skurczami nóg oraz bólami kręgosłupa. Warto wygospodarowac chwilę na odppoczynek w ciągu dnia. Brzuch powiększa się, zaczyna swędzieć - moga się równiez pojawić rozstępy.Na tym etapie ciąży charakterystyczne są również skurcze Braxtona-Hicksa, czyli skurcze przepowiadające.


czwartek, 11 lipca 2013

Ułatwiamy sobie życie: Krzesełka do karmienia

Zastanawiałyście się kiedyś jak ułatwić sobie karmienie malucha? To nie taka prosta rzecz - przynajmniej jej początki :) Bywa nerwowo i całkiem brudno ;) Obiad podany na sofie z pewnością odpada, w końcu nie chcemy spędzić dnia szorując jasną tapicerkę! Przy stole również nie będzie łatwo. Maluszek siedzący na krześle = maluszek spadający na podłogę.
Trzymanie dziecka na kolanach nie jest zbyt wygodne. Czas by zakupić krzesełko do karmienia! Oczywiście takie,które sprawdzi się nie tylko przy malutkim dziecku. Nasze krzesełka z powodzeniem zamienicie na stolik i fotelik dla starszego szkraba. Mona przy nim nie tylko jeść ale i bawić sie :)
Cztery wzory do wyboru, wykonane z odpornych i łatwoczyszczących się materiałów - po prostu ideały!
Dostaniecie je na www.BobasiMama.pl - który najbardziej Wam się podoba?








poniedziałek, 8 lipca 2013

4 miesiąc ciązy!

Przekroczyłyśmy I trymestr! :) Chyba już każda z nas czuje się dobrze - dolegliwości ciążowe w końcu ustąpiły. Nasz maluch rośnie jak na drożdżach, nabiera kształtów i jest bardzo aktywny. Przy uważnym wsłuchaniu się w swoje ciało można poczuć motylki w brzuchu - to pierwsze ruchy! Prawda, że uczucie jest bardzo wzruszające? :)
Na początku 4 miesiąca dziecko waży około 14 gramów i ma już 7 cm. A pod koniec - już 25 cm i 200 gramów! Możemy już poznać płeć maluszka - z pewnością wiele z Was na to czekało. W tym miesiącu intensywnie rozwija się mózg, na palcach pojawiają się linie papilarne, zaczynają rosnąć brwi i rzęsy a także kształtują się rysy twarzy :)

Przyszłym mamom wzrasta apetyt.. równiez na seks :) Brzuszek już się zaokrąglił a piersi nabrzmiały. Pamiętajmy by przez całą ciąże jeść zdrowo i racjonalnie - mitem jest jedzenie za dwoje! Powinnyśmy pamiętać o dostarczaniu sobie i maleństwu potrzebnych witamin, nie tylko tych z apteki.

W związku z intensywnym powiększaniem się brzuszka, piersi a nawet ud i ramion, należy pamiętać o codziennej pielęgnacji i nawilżaniu ciała. Rozstępy co prawda są po części uwarunkowane genetycznie, ale odpowiednie zabiegi potrafią zdziałać cuda. Sport równiez nie jest zakazany - najlepiej skonsultowac ćwiczenia z lekarzem i cieszyć się dobrą kondycją równiez w ciąży!


środa, 3 lipca 2013

Dyskusyjnie - szelki dla dzieci

Z  pewnością spotkałyście się, lub nawet używacie, z matką prowadzącą dziecko na szelkach. Jedni skomentują: dziecko to nie pies, inni poprą - w końcu dzieci to chyba najszybsze stworzenia świata ;)

Wyobraźcie sobie sytuację: ruchliwa ulica, wiele przejść dla pieszych i babcia z wnuczkiem lub kilkoma. Maluch wyrywa się i biegnie! Babcia, niemłoda już kobieta oczywiście dogonić wnuczka nie może - nie mówiąc o tym, że pozostałe dzieciaki zostają tak skąd najmniejsze się wyrwało :)

Sposób by zapobiec takim sytuacjom jest bardzo prosty! Zainwestować w szelki - i moi Drodzy, owszem dziecko nie pies i tak go nie traktujemy ale dbajmy o jego bezpieczeństwo :)

Szelki kupicie u nas ---> KLIK!


poniedziałek, 1 lipca 2013

Dziecko na nocniku!

Słyszałyscie historie o 8 miesięcznych dzieciach korzystających z nocnika? My tak - i przez chwile martwiliśmy się że nasz 2latek nadal lata w pieluszce :) Drogie mamy, oczywistym jest, że dziecko spędzająca na nocniku sporą część dnia w końcu zrobi do niego upragnione siusiu, ale na pożegnanie z pieluchą jest zdecydowanie za wcześnie!

Nie przejmujcie się docinkami życzliwych babć, sąsiadek i znajomych - siadanie na nocnik musi przyjść samo i wynikać z naturalnego rozwoju naszego malucha a nie z uporu mamy :)

Większość dzieci rozstaje się z pieluchą w okolicach drugiej połowy trzeciego roku życia - z tym, że u dziewczynek proces zaczyna sie wcześniej i zazwyczaj sprawniej :) Cała sprawa prosta nie jest! W końcu maluch musi zrozumiec parę kwestii takich jak:

  1. Zauważenie, że chce mu sie siusiu
  2. Skojarzenie, że zaraz owe siusiu poleci
  3. Chwilowe powstrzymanie sikania w celu dojścia d toalety/nocnika
Niby nic trudnego ale zajmuje to trochę czasu :) Gdy widzisz, że dziecko zaczyna się chować robiąc siusiu bądz kupke - to znak że nadeszła pora na nauke. Ważne by nauka nocnikowania nie pokrywała sie z innym ważnym wydarzeniem!

Na początek kupujemy nocnik - najlepiej o w miarę klasycznym kształcie. Niektórym maluchom może nie przypaść do gustu sikanie na fokę czy kaczuszkę ;) Zaopatrujemy dziecięcą szafe w luzne majteczki i spodnie. Guziki, zatrzaski czy zamki moga utrudnić zdjęcie spodenek i w konsekwencji siku wyląduje w nich! Informujemy dziecko na czym to polega, opowiadamy historyjki związane z nocnikiem - byle nie 20 razy na dobę! Dwie opowieści na dzień wystarczą.

I uzbrajamy się w cierpliwość! :) Powodzenia drogie mamy!