piątek, 21 czerwca 2013

Poród w znieczuleniu

Obaw dotyczących ciąży i porodu nie sposób zliczyć! Zaczniemy od bólu, którego obawiamy się podczas porodu. Wizja wielogodzinnego cierpienia spędza nam sen z powiek! Ale Kochane - przecież nie musi tak być :) I nie dajcie sobie wmówić, że kobiety rodziły tak od tysięcy lat - korzystajmy z dobrodziejstw współczesnej medycyny!

Poniżej przedstawiamy metody radzenia sobie z bólem.

METODY NATURALNE

Oczywiście najbezpieczniejsze :) Oczywiście nie poradzą sobie z bólem w 100%. Głownie polegają na relaksacji, kontrolowaniu skurczów i wsparciu bliskiej osoby bądź położnej. Możemy korzystać z masażu, kąpieli oraz okładów ciepłych bądź zimnych.

ZNIECZULENIE ZEWNĄTRZOPONOWE

Jedno z najskuteczniejszych znieczuleń. Podane w odpowiednim czasie, eliminuje ból, przyśpiesza poród, zmniejsza stres matki i poprawia kondycje dziecka.
wg eDziecko.pl :
"Znieczulenie stosuje się na prośbę rodzącej, ale czasem istnieją dodatkowe wskazania lekarskie. Jest ono korzystne przy nadciśnieniu tętniczym, przy padaczce lub astmie (gdy ból porodowy może wywołać atak), a także wtedy, gdy szyjka rozwiera się z trudem. Przeciwwskazań oprócz braku odpowiedniego sprzętu czy wykwalifikowanego lekarza jest niewiele. Nie mogą się znieczulać kobiety z poważnymi zaburzeniami krzepnięcia krwi, ze stanem zapalnym okolicy lędźwiowej ani z poważnym zakażeniem ogólnym. Jeśli masz tatuaż w okolicy lędźwiowej, spytaj wcześniej anestezjologa, czy nie będzie on stanowić problemu przy znieczuleniu."

ZNIECZULENIE FARMAKOLOGICZNE

Podpajęczynówkowe: najczęściej stosowane podczas cięcia cesarskiego - powoduje całkowitą eliminację bólu z zachowaniem świadomości.

Znieczulenie miejscowe: zazwyczaj ostrzykiwanie krocza przed zszyciem.

Znieczulenie całkowite: Wiąże się z całkowitym wyłączeniem świadomości kobiety, ma zastosowanie w przypadkach nagłego cięcia cesarskiego, do usunięcia resztek łożyska z macicy lub innych zabiegów po porodzie

Zastrzyk z dolarganu: silny narkotyk podawany domięśniowo. Niekorzystny dla dziecka i dla matki. Stosuje się go gdy inne metody nie mogą być użyte.

Korzystałyście lub planujecie korzystać z któregoś z nich?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz